آرایشی و بهداشتی

انواع لوازم آرایشی و بهداشتی

لوازم آرایشی و بهداشتی:

لوازم آرایشی و بهداشتی ترکیبی از ترکیبات شیمیایی هستند که از منابع طبیعی یا از منابع مصنوعی به دست می‌آیند.لوازم آرایشی اهداف مختلفی دارند. آنهایی که برای مراقبت شخصی و مراقبت از پوست طراحی شده اند و برای پاکسازی یا محافظت از بدن یا پوست استفاده می شوند. لوازم آرایشی که برای بهبود یا تغییر ظاهر (آرایش) طراحی شده‌اند.آن ها می‌توانند برای پنهان کردن لک‌ها، تقویت ویژگی‌های طبیعی (مانند ابروها و مژه‌ها)، افزودن رنگ به چهره افراد، یا تغییر کامل ظاهر صورت استفاده شوند.
به طور کلی لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی به منظور تمیز کردن، زیباسازی، ترویج جذابیت یا تغییر ظاهر توسط انسان ها استفاده می شوند.از مام های ضد تعرق، عطر ها و ادکلن ها، لوازم آرایشی و شامپو گرفته تا صابون ها، کرم های ضد آفتاب و  خمیر دندان ها همه ی اینها در این حیطه قرار دارند. لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی در تمام مراحل زندگی ما نقش اساسی دارند.

دسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی:

به طور کلی لوازم آرایشی و بهداشتی را به هفت دسته تقسیم بندی میکنند.

 • جوان سازی پوست
 • مراقبت از پوست در برابر نورخورشید
 • مراقبت از مو
 • لوازم آرایشی تزئینی(کرم پودر،پنکک،رژ،ریمل و …)
 • مراقبت از دهان
 • مراقبت از بدن (مام،صابون ها،روغن ها و …)
 • عطر و ادکلن ها و اسپری های بدن

مراقبت از پوست:

 • این محصولات برای بهبود ظاهر پوست و احساس طراوت در پوست طراحی شده اند. محصولات مراقبت از پوست حدود 30 درصد از کل لوازم آرایشی فروخته شده را تشکیل می دهد که بیشترین سهم را در بین هر دسته ای دارد. محصولات مراقبت از پوست را می توان بر اساس نحوه عملکرد آنها طبقه بندی کرد.
 • محصولاتی که روی پوست باقی می مانند. این محصولات شامل محصولات مرطوب کننده ای است که برای بهبود ظاهر پوست  و احساس طراوت  پوست طراحی شده اند.
 • محصولات ضد پیری که علائم پیری پوست (مانند چین و چروک) را از بین می برند.
 • برنزه کننده هایی که رنگ پوست را بدون نور آفتاب تغییر می دهند.
 • محصولاتی که از پوست در برابر نور خورشید محافظت می کنند.
 • محصولاتی که بیماری های پوستی را درمان می کنند، آکنه را درمان می کنند و چین و چروک ها را کاهش می دهند.
 • محصول دیگر پاک کننده های پوستی هستند،مانند شامپوهای شستشوی بدن، صابون های دست، شستشوی صورت، اسکراب ها، ماسک ها و محصولات لایه برداری،همچنین می‌توانید کرم‌های موبر و مواد موبر را نیز به این گروه اضافه کنید زیرا برای از بین بردن مو از روی پوست طراحی شده‌اند.

مراقبت از دهان:

محصولات مراقب دهان ودندان در بین محصولات آرایشی و بهداشتی از اهمیت بسیاری برخوردارند.در این دسته می توان انواع مسواک،خمیر دندان،دهانشویه ها و سفید کننده های دندان را قرار داد.

محصولات مراقبت از مو:

محصولات مراقب مو دومین نوع محبوب ترین لوازم آرایشی هستند که تقریباً 25٪ از فروش لوازم آرایشی و بهداشتی را تشکیل می دهند.محصولات مو را می توان بر اساس نحوه عملکرد طبقه بندی کرد.

 • محصولاتی که اغلب خریداری می شوند، محصولاتی هستند که برای از بین بردن آلودگی ها از سطح مو طراحی شده اند. اینها شامپوهای مایع هستند که موها را تمیز می کنند اما شامپوهای پودری و آئروسل نیز وجود دارند. آنها کثیفی، روغن و چیزهای دیگر را از مو پاک می کنند. شامپوهای مخصوصی وجود دارند که شامل شامپوهای ضد شوره، محصولات ضد شپش و شامپوهای ترمیم کننده مو هستند.
 • نرم کننده های مو نوع دیگری از محصولاتی هستند که برای آبکشی طراحی شده اند، اما موادی را نیز برای بهبود ظاهر بر روی مو به جای می گذارند.
 • نوع سوم محصولات مو آنهایی هستند که در مو باقی می مانند و در ظاهر مو تاثیر می گذارند. بزرگترین بخش این محصولات محصولات حالت دهنده از جمله اسپری مو، ژل حالت دهنده، چسب مو و غیره است.
 • دسته نهایی محصولات موی واکنشی هستند که آرایش مو را به صورت شیمیایی تغییر می دهند تا ظاهر آن را تغییر دهند. برای صاف کردن مو،برای مجعد کردن موها برای تغییر رنگ مو (رنگ های دائمی، نیمه دائمی و موقت )محصولات زیادی وجود دارد.

عطر و ادکلن ها و اسپری های بدن:

عطرها و ادکلن ها بخشی از صنعت آرایشی و بهداشتی هستند. این نوع محصولات برای تغییر بوی طبیعی بدن استفاده می شوند. آنها حدود 10 درصد از بازار لوازم آرایشی را تشکیل می دهند و شامل عطر، ادکلن و اسپری های بدن هستند.

نگهداری از لوازم آرایشی و بهداشتی:

بررسی لوازم آرایشی:
هر چند وقت یکبار به لوازم آرایش سری بزنید و آنها را مرتب کنید آنچه تمام شده یا فاسد شده است دور بریزید.اگر در شیشه ها خراب است محتوای آن را در ظرف های مطمئن دیگری بریزید اگر لاک های شما غلیظ شده است با چند قطره مایع پاک کننده لاک ناخن از غلظت آن بکاهید.
 جای لوازم آرایش و لوازم آرایش باید تمیز و بهداشتی باشد.اگر لوازم آرایشی را درون کیف های پلاستیکی نگهداری می کنید.هر ماه یکبار کیف را با آب گرم و صابون بشویید و دوباره وسایل را دوباره درون آن جای دهید.
شستشوی برس ها:
برس ریمل،رژ،رژگونه و … را همیشه تمیز نگه دارید. هفته یک بار آن ها را بشویید تا کاملا تمیز شوند.یک ظرف آب نیمه گرم و صابون آماده کنید و سر برس ها را در آن جای دهید.سپس با سر انگشتان یکی یکی برس ها را تمیز کنید،طوری که ذره‌ای لوازم آرایشی لای موها باقی نماند. پس از آن،برس ها را یکی یکی زیر شیر خوب آب کشی کنید و روی دستمال کاغذی بگذارید تا خشک شود. پدها را نیز باید مرتب بشویید و تمیز نگه دارید. اگر پوستتان سالم و بدون جوش و لک است هفته ای یکبار کافی است، در غیر این صورت باید پس از  از هر بار استفاده از آنها، برای شستن پدها از آب داغ استفاده کنید.
مداد تراش:
مداد تراش در دو اندازه بزرگ و کوچک که گاه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند برای طراحی مداد چشم مورد استفاده قرار می گیرند. مداد تراش را باید تمیز کنید و برای این کار از یک میله ی نوک تیز می توان کمک گرفت. بعد از بیرون آوردن ته ماده ی نوک مداد ها باید آنها را در آب گرم و صابون گذاشت و با یک برس یا یک مسواک قدیمی درونش را خوب تمیز کرد.پس از آنکه مداد تراش کاملا تمیز شد، آن را آبکشی و خشک کنید.
درب رژ:
اگر رژ اطراف درب مالیده شده آن را پاک کنید. برای تمیز کردن داخل لوله می توانید تکه دستمال کاغذی را لوله کنید و داخل آن را تمیز کنید.
پنکک:
پنکک پس از مدتی چربی می گیرند و غیرقابل استفاده می شود.تنها راه چاره این است که روی آن را با کمک چاقو به آرامی بتراشید. برای پنکک زدن از یک تکه پنبه استفاده کنید.
نوک مداد ها را محافظت کنید:
مدادهای آرایشی را باید تمیز نگه داشت و نوکشان را پوشاند تا آسیب نبیند و آلوده نشود. اگر خودشان پوششی ندارند با پلاستیک یا فلز کوچکی سر آنها را بپوشانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *