آرایشی و بهداشتی

وقتی با دوستان یا خانواده بیرون می روید، می خواهید از سر تا پا به بهترین شکل ظاهر شوید. گاهی اوقات، آخرین تکه ممکن است کمی چالش برانگیز باشد – به خصوص اگر جفت کفش مورد علاقه شما برای پوشیدن کمی بدتر به نظر می رسد. خوشبختانه، تمیز کردن کفش ها نباید سخت باشد. اگر کفش های شما قابل شستشو با ماشین لباسشویی هستند، پس شستن کفش هایتان در ماشین لباسشویی می تواند به شما کمک کند در زمان صرفه جویی کنید و به نتایج عالی برسید. مطمئن نیستید چگونه شروع کنید؟ راهنمای ما می تواند به شما نشان دهد که چگونه کفش های کتانی و سایر کفش ها را در ماشین لباسشویی بشویید تا بتوانید لباس بپوشید تا تحت تاثیر قرار بگیرید.

مدل های نشان داده شده: WFW6620HC & WGD6620HC

یک جفت لباسشویی Whirlpool® برای شستن کفش در ماشین لباسشویی
کدام کفش ها قابل شستشو هستند؟
قبل از شروع تمیز کردن، دستورالعمل های مراقبت از کفش خود را برای توصیه های خاص بررسی کنید. به طور کلی، کفش های برزنتی و کفش های ورزشی ساخته شده با موادی مانند نایلون، پنبه و پلی استر برای شستن در ماشین لباسشویی بی خطر هستند. این مواد بادوام هستند و نباید با مواد شوینده لباسشویی آسیب ببینند.

در حالی که برخی از کفش‌ها برای شستشوی ماشینی مناسب هستند، بسیاری از انواع دیگر کفش‌ها نیاز به تمیز کردن دست یا مراقبت تخصصی دارند. کفش های ساخته شده از موادی مانند چرم، جیر، لاستیک و وینیل را نباید در ماشین لباسشویی خود قرار دهید.

اگر کفش‌های شما از مواد ظریف (مانند ابریشم) ساخته شده‌اند یا دارای منجوق دوزی، پولک دوزی یا تزئینات دیگر هستند، آن‌ها را نزد متخصص تعمیر و تمیز کردن کفش ببرید تا آسیب نبیند. همیشه دستورالعمل های مراقبت خود را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که کفش های خود را در چرخه شستشو و خشک کن ایمن قرار دهید.

خشک شدن کفش ها روی قفسه بعد از شستن کفش های کتانی در ماشین لباسشویی
نحوه شستن کفش در ماشین لباسشویی – راهنمای گام به گام
شستن کفش ها در ماشین لباسشویی کار سختی نیست، اما نیاز به آماده سازی دارد. قبل از شروع، دستورالعمل‌های مراقبت و تمیز کردن کفش‌های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کفش‌ها در ماشین لباسشویی/خشک‌کن ایمن هستند. در مرحله بعد، مطمئن شوید که ابزار و مواد زیر را در دست دارید:

کیسه های لباس مشبک

مایع لباسشویی

یک مسواک نرم، مانند یک مسواک قدیمی

یک کرم پاک کننده

حوله های قدیمی

آماده سازی کفش برای شستشو در ماشین لباسشویی قرار دادن کفش در کیسه لباس برای شستشو در ماشین لباسشویی
هنگامی که تمام مواد خود را با هم جمع کردید، می توانید با استفاده از مراحل زیر شروع به تمیز کردن کفش خود کنید.

مرحله 1: ابتدا بند و/یا کفی کفش را بردارید.

مرحله 2: بند کفش های شما را می توان در ماشین لباسشویی شست، به شرطی که آنها را در یک کیسه لباس مشبک قرار دهید که زیپ بسته شده است یا محکم بسته می شود. این کار از گره خوردن توری های شما در ماشین لباسشویی یا پیچیدن دور قطعات متحرک جلوگیری می کند. اگر توری‌های شما به‌خصوص کثیف هستند، می‌توانید آن‌ها را به صورت دستی با مواد شوینده لباس‌شویی و یک برس نرم تمیز کنید.

مرحله 3: کفی های خود را به طور جداگانه بشویید، مگر اینکه در دستورالعمل های مراقبت به طور دیگری ذکر شده باشد. شستن کفی‌های شما با ماشین ممکن است باعث غرق شدن کفی‌ها شود، به این معنی که ممکن است چند روز طول بکشد تا کفی‌ها خشک شوند. اگر کفی های شما قابل شستشو با ماشین لباسشویی نیستند، می توانید آن ها را با دست تمیز و خوشبو کنید. از یک برس یا پارچه نرم استفاده کنید تا کفی های خود را به آرامی با آب کمی صابون پاک کنید. در مرحله بعد، از یک اسفنج برای جذب حداکثر رطوبت اضافی استفاده کنید. وقتی این کار کامل شد، کفی ها را با جوش شیرین بپاشید و بگذارید یک شب بماند تا بو داده شود و رطوبت باقیمانده جذب شود. صبح، جوش شیرین را پاک کنید. می‌توانید پس از خشک شدن کامل کفی‌های خود، آن‌ها را دوباره در کفش‌هایتان قرار دهید.

مرحله 4: اگر کفش شما دارای گل و لای اضافی در زیره است، از یک برس نرم برای پاک کردن آن تا حد امکان استفاده کنید. همچنین می توانید از مسواک یا خلال دندان برای پاک کردن مواد زائد از مناطق تنگ استفاده کنید. هنگامی که کثیفی ها پاک شدند، می توانید با استفاده از یک پارچه یا برس نرم برای تمیز کردن کفش، لک ها را نیز پاک کنید. پاک کننده را به آرامی روی لکه ها بمالید، سپس با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

مرحله 5: پس از تمیز کردن کفی کفش، کفش های خود را در یک کیسه لباس مشبک قرار دهید تا از کوبیدن آنها در ماشین لباسشویی جلوگیری کنید.

مرحله 6: کیسه را به همراه چند حوله قدیمی داخل ماشین لباسشویی قرار دهید تا به تعادل بار شستشو کمک کند. اطمینان حاصل کنید که حوله ها قدیمی هستند – حوله های جدیدتر ممکن است رنگ اضافی را که می تواند کفش شما را لکه دار کند، شسته شود.

مرحله 7: ماشین لباسشویی خود را روی چرخه آب سرد و ظریف تنظیم کنید و گزینه آهسته یا بدون چرخش را انتخاب کنید. پودر شوینده اگر به درستی حل نشود ممکن است در کفش گیر کند، بنابراین به جای آن از شوینده مایع استفاده کنید.

مرحله 8: پس از اتمام چرخه شستشو، کفش ها و بند های خود را از کیسه های مشبک لباس بردارید و بگذارید در هوا خشک شوند. می‌توانید کفش‌هایتان را با پارچه‌های تمیز یا حوله‌های کاغذی پر کنید تا رطوبت اضافی را جذب کرده و به کفش‌هایتان کمک کنید شکل خود را در حین خشک شدن حفظ کنند. در صورت امکان، کفش های خود را در مکانی خنک قرار دهید که در آن نور خورشید زیاد باشد. این می تواند به سرعت بخشیدن به روند خشک کردن کمک کند.

مرحله 9: ممکن است چند روز طول بکشد تا کفش شما خشک شود. در حالی که استفاده از خشک کن توصیه نمی شود، مگر اینکه قفسه خشک کن داشته باشید – گرما و غلت خوردن می تواند به کفش ها آسیب برساند یا آنها را تار کند – اگر در تنگنا هستید می توانید از دستگاه خود استفاده کنید. کفش‌های خود را در حوله‌های قدیمی بپیچید تا از آن‌ها محافظت کنید، و خشک‌کن خود را روی یک حالت نرم و لطیف قرار دهید. فرکانس چرخه را متوقف کنید.

تا کفش های خود را چک کنید و مطمئن شوید که در اثر غلت خوردن یا هوای گرم آسیب نمی بینند. مرحله 10: هنگامی که همه چیز خشک شد، کفی های خود را دوباره در کفش های خود قرار دهید و بند ها را تکیه دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با کفش های جدید خود بیرون بروید!

آیا می توانید کفش را در ماشین لباسشویی قرار دهید؟ آره! بسیاری از ما نمی دانیم که انواع مختلفی از کفش ها وجود دارد که می توان آنها را در ماشین شست و به صرفه جویی در وقت و هزینه شما کمک می کند. چه از پیاده‌روی گل‌آلود در پارک لذت برده باشید، چه بچه‌هایتان با مربی‌های کثیف P.E از مدرسه به خانه آمده‌اند. درس، کفش‌های گل‌آلود ممکن است عمر بیشتری در آن‌ها باقی بماند، بنابراین هنوز آنها را بیرون نیندازید. ما همه چیزهایی را که باید در مورد نحوه شستن کفش در ماشین لباسشویی بدانید، داریم.

آیا باید کفش ها را در ماشین لباسشویی بشوییم؟
اینکه آیا باید کفش های خود را در ماشین بشویید یا نه واقعاً بستگی به این دارد که کفش شما از چه چیزی ساخته شده است. با بررسی برچسب مراقبت می توانید تشخیص دهید که آیا کفش هایتان قابل شستشو هستند یا خیر، اما به عنوان یک قانون کلی، بهتر است کفش هایی که از پارچه های حیوانی ساخته شده اند، مانند چرم یا جیر، با ماشین لباسشویی نشویید. آب می‌تواند به راحتی به این مواد آسیب برساند، بنابراین بهتر است از محصولات تمیزکننده‌ای استفاده کنید که مخصوص این پارچه‌ها طراحی شده‌اند، یا می‌توانید کفش‌های خود را نزد یک تمیزکننده حرفه‌ای ببرید.

به همین ترتیب، کفش های ساخته شده از مواد ظریف مانند ساتن یا ابریشم، یا آن هایی که تزئین شده اند، باید با مراقبت های تخصصی تمیز شوند. با این حال، بسیاری از انواع کفش های دیگر وجود دارد که می توان آنها را با خیال راحت در ماشین شست.

شستن کفش‌ها در ماشین لباسشویی و کفش‌های بچه‌گانه آسان است، زیرا اغلب از منسوجاتی مانند پنبه، نایلون و پلی‌استر ساخته شده‌اند و این مواد می‌توانند در برابر شستشو با ماشین مقاومت کنند. برخی از کفش های PU یا PVC نیز ممکن است قابل شستشو با ماشین لباسشویی باشند، بنابراین حتماً برچسب مراقبت را بررسی کنید تا ببینید آیا می توانید در اینجا در زمان صرفه جویی کنید. به هر حال، اگر می‌توانید کفش‌های شست‌وشوی دستی را به سادگی در ماشین قرار دهید، چرا باید روی سینک ظرفشویی کار کنید؟ مطمئناً بهتر است زمانی را با خانواده خود بگذرانید یا از «زمان مورد نیاز خود» لذت ببرید؟

اگر روی برچسب مراقبت از کفش نوشته شده است “فقط شستشو با دست”، به یاد داشته باشید که ممکن است همچنان بتوانید کفش های خود را با ماشین لباسشویی در حالت “شستشوی دستی” بشویید. فقط با احتیاط ادامه دهید

شستن کفش در ماشین لباسشویی: راهنمای گام به گام
در اینجا راهنمای ساده شما در مورد نحوه شستن سریع و آسان کفش در ماشین آمده است:

مرحله 1: برچسب را بخوانید
قبل از انجام هر کار دیگری، همیشه برچسب مراقبت روی کفش خود را بخوانید تا ببینید آیا قابل شستشو هستند یا خیر. این برچسب بهترین راه را برای شستن کفش ها بر اساس نوع پارچه ای که از آن ساخته شده است، نشان می دهد. اگر کفش‌های شما را نمی‌توان به طور کامل (چه در ماشین یا با دست) شستشو داد، می‌توان از یک مسواک قدیمی برای پاک کردن کثیفی‌های آشکار سطح استفاده کرد. همچنین ممکن است بتوانید از یک پارچه مرطوب به عنوان جایگزینی برای شستشو استفاده کنید.

مرحله 2: کفش های خود را آماده کنید
برای آماده کردن کفش های خود برای ماشین لباسشویی، بند ها را بردارید و هرگونه کثیفی شل را از روی سطح آن بشویید – می توانید از یک مسواک قدیمی برای وارد شدن به قسمت های کوچکتر مانند چشمک ها و یک برس بزرگتر با پرزهای سفت برای سطح خود کفش استفاده کنید. برای کثیفی آشکارتر یا سرسخت، کفش را زیر شیر آب نگه دارید تا زباله ها و لکه های اضافی پاک شوند. صرف زمان برای آماده کردن کفش های خود به این شکل به ماشین لباسشویی کمک می کند تا کار خود را به طور موثر و کارآمد انجام دهد.

مرحله 3: از کفش های خود (و گوش های خود!) محافظت کنید.
ایده خوبی است که کفش‌ها و بند‌هایتان را داخل یک کیسه لباس‌های مشبک قرار دهید تا از گیر کردن آن‌ها در داخل درام محافظت کنید. اگر کیسه لباسشویی ندارید، روبالشی خالی جایگزین خوبی است. اگر قبلاً شستن کفش‌ها را امتحان کرده‌اید، می‌دانید که می‌تواند کمی سر و صدا داشته باشد، بنابراین بقیه بار شستشو را با حوله بپوشانید. اینها به عنوان یک بافر عمل می کنند و به جلوگیری از ضربه زدن کفش های شما به درام در طول شستشو کمک می کنند.

مرحله 4: دستگاه خود را آماده کنید
به جای انتخاب یک شستشوی گرم، دمای آب را در دمای 30 درجه خنک‌تر نگه دارید تا از پریدن یا محو شدن رنگ کفش‌هایتان جلوگیری کنید. این امر به ویژه در صورت شستشوی PU یا PVC مهم است، زیرا نمی خواهید به پوشش آسیب برساند. از یک شوینده رنگی خوب مانند کپسول شستشوی رنگ پرسیل استفاده کنید. قبل از اضافه کردن حوله و سپس کفش، یک کلاه را داخل درام قرار دهید.

اطلاعات بیشتری در مورد شستن کفش در ماشین می خواهید؟ فقط به پیمایش ادامه دهید…

مرحله 5: خشک شدن در هوا
ایده خوبی است که کفش های خود را با هوا خشک کنید، به جای اینکه آنها را خشک کنید. گرمای زیاد در خشک کن می تواند باعث ذوب شدن مقداری چسب شود و کفش شما را در برابر شکستن آسیب پذیر کند. کفش‌های خود را در مکانی گرم قرار دهید و مقداری روزنامه خرد شده داخل آن بریزید. این نه تنها به جذب رطوبت اضافی کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود کفش‌های شما به شکل صحیح خشک شوند تا بدانید که مثل همیشه راحت خواهند بود.

چه از یک جلسه به جلسه دیگر مسابقه دهیم یا فقط سعی کنیم با بچه‌ها همگام باشیم، کفش‌های ما مطمئناً سرعت خود را تغییر می‌دهند و شرط می‌بندیم که با لکه‌های بسیار غیرمعمولی مواجه شده‌اید. عجیب‌ترین لکه کفش شما هرچه باشد، نکات مفید شستشوی ما می‌تواند به شما کمک کند و توصیه‌های بیشتری در مورد از بین بردن لکه در بخش نکات و ترفندهای شستشو وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *